Filmy instruktażowe

NR 1

#1 Beczka przodem

Ćwiczenie pomocne przy nauce poprawnego odbicia do przodu oraz wspomagające naukę pracy kolan, poczucia wewnętrznej krawędzi, jak i świadomości pracy stóp przy zachowaniu równowagi na dwóch nogach.

NR 2

#2 Beczka tyłem

Ćwiczenie pomocne przy nauce poprawnego odbicia do tyłu oraz wspomagające naukę pracy kolan, poczucia wewnętrznej krawędzi, jak i świadomości pracy stóp przy zachowaniu równowagi na dwóch nogach.

NR 3

#3 Przysiad

Ćwiczenie uczące zachowania równowagi podczas obniżania środka ciężkości, a następnie podczas powrotu do pozycji wyjściowej. Pozwala wzmocnić mięśnie posturalne przy zmniejszonej powierzchni podparcia oraz ograniczeniach jakie daje usztywniony but łyżwiarski.

NR 4

#4 Wypady

Ćwiczenie pomocne w nauce przenoszenia ciężaru ciała z nogi na nogę przy zachowaniu równowagi na obydwu nogach. Jest też ważne w przygotowaniu ciała do skrętów oraz ćwiczeń takich jak „łuki”.

NR 5

#5 Bocian

Ćwiczenie prowokujące utrzymanie równowagi na jednej nodze. Wykonywane prawidłowo stanowi przygotowanie do piruetu w pozycji stojącej.

NR 6

#6 Odbicia przodem

Podstawowy krok łyżwiarski do przodu. Wykonywany prawidłowo pozwala na uzyskanie poślizgu na jednej nodze i wygenerowanie dużej prędkości. Jest niezbędny do nauki trudniejszych elementów. Utrwalone błędy w odbiciach przodem mają wpływ na niepoprawnie wykonywane piruety, skoki oraz inne kroki łyżwiarskie.

NR 7

#7 Odbicia tyłem

Podstawowy krok łyżwiarski do tyłu. Wykonywany prawidłowo pozwala na uzyskanie poślizgu na jednej nodze i wygenerowanie dużej prędkości. Jest niezbędny do nauki trudniejszych elementów. Utrwalone błędy w odbiciach tyłem mają wpływ na niepoprawnie wykonywane piruety, skoki oraz inne kroki łyżwiarskie.

NR 8

#8 Wypad z nogą do tyłu

Ćwiczenie wspomagające doskonalenie odbić przodem, wspomaga również naukę spiral oraz piruetu w pozycji wagi. Dodatkowo jest świetnym sposobem na wzmocnienie mięśni grzbietu.

NR 9

#9 Hamowanie

Nie tylko pozwala na wytrącenie prędkości do zera, ale pokazany na filmiku sposób również uczy i wymaga umiejętności odpowiedniego rozłożenia ciężaru ciała.

NR 10

#10 Pistolet

Ćwiczenie uczące umiejętności utrzymania równowagi na jednej nodze z obniżonym środkiem ciężkości. Wymaga odpowiedniej siły oraz stabilności mięśni posturalnych. Jest przygotowaniem do piruetu w pozycji siedzącej.

NR 11

#11 Wężyki przodem na dwóch nogach

Wężyki przodem na dwóch nogach to ćwiczenie rozgrzewkowe, pozwalające łyżwiarzowi dobrze poczuć zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną krawędź. Uczy również balansowania i utrzymania równowagi, można się nim także rozpędzić.

NR 12

#12 Wężyki tyłem na dwóch nogach

Wężyki tyłem na dwóch nogach to ćwiczenie pozwalające łyżwiarzowi dobrze poczuć zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną krawędź. Uczy balansowania i utrzymania równowagi na dwóch nogach przy lekko wychylonym ciężarze ciała do przodu. Ze względu na konieczność miarowego uginania kolan jest świetnym ćwiczeniem rozgrzewkowym.

NR 13

#13 Wężyki przodem i tyłem na dwóch nogach

Wężyki przodem i tyłem na dwóch nogach to ćwiczenie rozgrzewkowe, pozwalające łyżwiarzowi zarówno poczuć wewnętrzne i zewnętrzne krawędzie łyżew, jak i skoordynować naprzemienną jazdę przodem i tyłem bez utraty rytmu.

NR 14

#14 Wężyki przodem na jednej nodze

Wężyki przodem na jednej nodze to ćwiczenie pozwalające łyżwiarzowi dobrze poczuć zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną krawędź. Uczy również balansowania i utrzymania równowagi, a przez konieczność miarowego uginania kolan jest świetnym ćwiczeniem rozgrzewkowym. Wersja na jednej nodze będzie idealna dla osób, które umieją już wykonywać wężyki na dwóch nogach.

NR 15

#15 Wężyki tyłem na jednej nodze

Wężyki tyłem na jednej nodze to najtrudniejsza wersja tego ćwiczenia. Wymaga od łyżwiarza pewnego balansowania na krawędziach i dobrej, miarowej pracy kolan. Uczy również balansu i równowagi. Poprzez nacisk kolana na krawędzie, rysujemy płozą łuki. Staramy się dociskać równomiernie zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną krawędź.

NR 16

#16 Crossrolle

Crossrolle - kroki łyżwiarskie polegające na naprzemiennej jeździe na jednej nodze na krawędzi zewnętrznej. Zmiana nogi pracującej odbywa się poprzez skrzyżowanie nogi z przodu.

NR 17

#17 Trójka przodem zewnątrz - tyłem wewnątrz

Trójka to krok łyżwiarski polegający na zmianie krawędzi łyżwy bez zmiany łuku po którym jedziemy i bez zmiany nogi. Istnieje kilka rodzajów trójek. Trójka przodem zewnątrz to krok łyżwiarski wykonywany na jednej nodze. Krok należy rozpocząć wykonując łuk przodem zewnątrz, a zakończyć łukiem tyłem wewnątrz.